Atceries par drošību vasarā!

112

Drīz sāksies ilgi gaidītais vasaras brīvlaiks, kad bērni un jaunieši vairāk laika pavadīs un atpūtīsies kopā ar saviem vienaudžiem. Vecākiem būtu jāpieradina bērnus regulāri informēt vecākus, kurp viņi nolēmuši doties un ar ko kopā un cik ilgu laiku būs prom. Jānovērtē, kas vidē, kurā uzturas bērni, varētu būt bīstams. Piemēram: ūdenstilpnes, autoceļi, mežs, nepabeigtas jaunceltnes utt.  Bērns jābrīdina no kā vajadzētu uzmanīties un, kur meklēt palīdzību, ja kaut kas ir atgadījies.

Ieteikumi drošībai:

 1. bērniem ir jāinformē savi vecāki par to, kur tie atrodas, kurp plāno doties dienas laikā un, kad atgriezties mājās;
 2. lai atpūta pie ūdens būtu droša, peldēties jādodas tikai tam paredzētajās vietās un pieaugušo uzraudzībā;
 3. pārgājieni, ugunskuri un desiņu cepšana ir neapšaubāma vasaras sastāvdaļa. Lai šīs izklaides nebeigtos ar lielu nelaimi, vecākiem ir jāizskaidro bērniem, kā pareizi kurināt ugunskuru, kā arī, kā jārīkojas, ja ir izcēlies ugunsgrēks;
 4. nespēlējies ar grila degšķidrumu vai iesmiem – tie var radīt savainojumus;
 5. esi uzmanīgs padzeroties no atvērtas glāzes vai pudeles – saldie dzērieni pievilina lapsenes, kas var iekost;
 6. braucot ar divriteni vai skrituļslidām, obligāti ir jālieto aizsarglīdzekļi, lai nerastos traumas, kā arī jāizskaidro, ka jāievēro ceļu satiksmes noteikumi;
 7. atrodoties uz ceļa, noteikti jāievēro ceļu satiksmes noteikumi;
 8. ejot pa ielu, neklausies mūziku austiņās;
 9. vecākiem jāpārrunā personīgo mantu lietošanas un glabāšanas drošības noteikumi (telefons, atslēgas, velosipēds u.c.);
 10. pamestu ēku un būvju apmeklējums var radīt draudus dzīvībai;
 11. atpūtai izmanto tikai tādu batutu, kam ir drošības tīkls;
 12. saulē obligāti lieto cepuri vai lakatiņu – tas pasargās no pārkaršanas;
 13. vakaros pārbaudi vai pie apģērba vai ķermeņa nav pieķērušās ērces;
 14. peldēties ieteicams tikai pieaugušo klātbūtnē oficiālajās peldvietās (par to liecina zīme “Peldēties atļauts”). Ja tuvumā nav šādu peldvietu, tad tādās peldvietās, kuru krasts ir lēzens, ar cietu pamatu, bez lielas straumes un atvariem;
 15. nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem, vizinoties ar laivu vai kādu citu peldlīdzekli, obligāti jāvelk glābšanas vestes;
 16. atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo bērni bez pārtraukuma ir jāuzmana visu laiku;
 17. nereti brīžos, kad notikusi nelaime, ne tikai bērni, bet arī pieaugušie apjūk un nezina, kā pareizi rīkoties un kur ir jāzvana, lai saņemtu palīdzību. Pieaugušajiem ir jāpārrunā ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime – jāpārrunā tas, kuros gadījumos ir jāzvana glābējiem uz tālruni 112 un, kāda informācija jāsniedz piezvanot, kā arī jāpārrunā iespējamā rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons – tad ir jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāizstāsta par notikušo;
 18. ir svarīgi, lai bērniem tiktu izstāstīts un viņi apzinātos, ka par katru nelaimi ir nekavējoties jāziņo, jo tad vēl ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumus. Bērnam ir jāizskaidro, ka viņam par nelaimes izraisīšanu nedraudēs sods, citādāk kritiskā brīdī bērns domās nevis par to, kā izglābties pašam, bet gan par to, kā izvairīties no gaidāmā soda;
 19. negaršo visu (augi, ogas, u.c.), kas izskatās skaists un garšīgs, jo ne vienmēr tas ir domāts ēšanai, var būt pat indīgs tavai veselībai un dzīvībai;
 20. vasarā noteikti būs arī dienas, kas jāpavada telpās bez pieaugušo klātbūtnes. Nepareizi darbojoties ar plīti vai aizmirstot ēdienu uz tās, var izcelties ugunsgrēks;
 21. jauniešiem būtiski ievērot digitālo drošību internetā. Noderīgi padomi ir pieejami vietnē drossinternets.lv un esidross.lv;
 22. gan lieliem, gan maziem laiks internetā pazūd nemanot, tāpēc, lai atgādinātu par izkustēšanos, ieteicams datoram/viedierīcei uzlikt laika skaitītāju;
 23. pārliecinies, vai Tu zini pirmās palīdzības kontaktus!
 24. vairāk par drošību var uzzināt dažādās aplikācijās, piemēram, Valsts policijas aplikācijā “Mana drošība”.

Lai droša un skaista vasara!